Odpovídá MUDr. Leoš Rejmont

Ukončil vysokoškolské studium všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové v roce 1991. Od roku 1996 Pracoval na Očním oddělení, nyní Oční klinice 1. Lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. V roce 1995 složil atestaci ze všeobecného lékařství, v letech 1998 a 2003 potom atestaci I. a II. stupně z očního lékařství. Od roku 2004 zastává funkci zástupce přednosty kliniky.

Ve své práci se specializuje na onemocnění sítnice, řešení úrazů oka a rekonstrukci poúrazových stavů. Tuto problematiku vyučuje v pregraduálním studiu na 1. LF UK. V roce 2002 se účastnil mise AČR v Afghánistánu. Je členem řady tuzemských i zahraničních profesních organizací (ČLK, ČOS, ČVRS, EVRS, EURETINA, AAO)Již zodpovězené (veřejné) dotazy (pokládání dalších dotazů již není možné):

Může se jednat i o něco jiného?

Dobrý den, je mi 28, jsem krátkozraká a nejdřív mi jen připadlo, že se mi zhoršuje zrak, nyní jsem přišla na to, že to odpovídá vidění s vlhkou formou, může se jednat i o něco jiného, nebo pokud je vzlnělé vidění, tak je vždy makulární degenerace? Děkuji za odpověď
26.03.2011 16:34 | Zuzana Louvarová
Dobrý den,
ve vašem případě by byl výskyt VPMD zcela raritní. Vzhledem k uváděné krátkozrakosti a popisovaným potížím může jít o rozvíjející se CNV, jako komplikaci krátkozrakosti. Navštivte Vašeho očního lékaře, který zařídí další potřebná vyšetření.
Hezký den
10.04.2011 21:34 | LR

Dira v sítnici 2.stupně

Je mi 61 let a zjistila jsem nahodně /zašla jsem k lekaři,,zda bych neměla mit brýle na řízení auta/.Pak mi lékař poslal na kliniku a tam mi zjistili deg.mak.diru v sítnici 2.st.a dop.operaci!!Jak dlouho trva léčba po zakroku a hrozí mi ztráta zraku?
18.02.2011 08:59 | Alena Vodrážková
Dobrý den,
ztráta zraku Vám nehrozí, nicméně manifestace makulární díry vede, někdy i ke skokovému zhoršení zrakové ostrosti, provázenému deformací obrazu (metamorfopsiemi). Operace má za cíl, zmenšit metamorfopsie a zacelením defektu zabránit další progresi horšení zrakové ostrosti v centru zorného pole. Podrobnosti Vám sdělí při vyšetření na klinickém pracovišti.
Hezký den
10.04.2011 21:44 | LR

Makulární degenerace

Dobrý den,
byla mi diagnostikována makulární degenerace, doporučení paní doktorky je brát 1x denně ráno na lačno Avilut Plus a při zhoršení okamžitě přijít, jinak za cca 1/4 roku. Měla bych na Vás prosím několik dotazů:
- nenavštěvuji tedy žádnou poradnu, jak jsem se o nich na internetu dočetla, jsem z jižních Čech, kam by bylo možné docházet?
- je vedle Avilut Plus vhodné brát ještě SELZINK?
- chodím na cvičení joga v denní životě, jsou zde některé pozice ve stoji na hlavě, může to nemoc zhoršit?
- je něco, čeho se vyvarovat? mám brýle na čtení, nekouřím, vážím 63 kg na 168 cm, beru detralex na žíly (trombosa v těhotenství), v mládí jsem prodělala žloutenku a mononukleozu -nedržím dietu, ale snažila jsem se vždy játra šetřit (vhodné jídlo, nižší fyzická námaha), je mi 50 let
Předem děkuji za čas, který mému dotazu věnujete
Přeji hezký den
04.02.2011 23:39 | Sára
Dobrý den,
mnohé informace naleznete na našich stránkách. Neznám Váš klinický nález, ale dle doporučené léčby, předpokládám, že se jedná o tzv. suchou formu VPMD.
Bližší informace Vám opravdu musí podat Váš oční lékař. Nejbližší centrum pro léčbu VPMD i pomocí antiVEGF preparátů bylo zřízeno nedávno na Očním odd. nemocnice v Českých Budějovicích.
Hezký den
10.04.2011 21:50 | LR

Operace katarakty při nálezu věkem podmíněné makulární degenerace

Dobrý den,
Moje maminka 86 let má jít na operaci katarakty pravého oka .Při prohlídce 14 dnů před operací její oční lékař operaci nedoporučuje vzhledem k progresi nálezu věkem podmíněné makulární degenerace a doporučuje aplikaci Avastinu, dle jeho vyjádření s nejistým výsledkem.Oční lékař v nemocnici ,kde má operace katarakty proběhnout, však po vyšetření ve stejnou dobu žádný problém neshledal a operaci potvrdil na 1.2.2011. Jestli je to možné ,nechci operaci odkládat, protože maminka je prakticky slepá (na levé oko po operaci katarakty nevidí z důvodu diagnózy sekundární katarakty) a termíny oprací jsou2 až 3 měsíce. Prosím o odpověď na dotaz, případně o radu na další postup.Je možná operace katarakty oka postiženého mokrou formou makulární degenerace a lze po operaci případně pokračovat s pozdějšími aplikacemi Avastinu k léčbě makulární degenerace? Moc děkuji za rychlou odpověď.
27.01.2011 14:21 | Tkadlec Jan
Jde o poměrně častý problém, kdy nemocný VPMD má navíc rozvíjející se šedý zákal (kataraktu), což dál zhoršuje jeho zrakovou ostrost. Pokud jsou přítomné známky aktivity CNV při vlhké formě VPMD je vhodné operovat kataraktu během léčby anti VEGF (před operací i po ní). Je na indikujícím lékaři, aby posoudil, že kalící se čočka způsobuje pokles zrakové ostrosti.
Hezký den
10.04.2011 22:01 | LR
Dobrý den,
zmiňovaná onemocnění jsou zcela odlišná, jediné co je spojuje je právě ono pokřivení čar v důsledku deformace místa nejostřejšího vidění.
Léčba je odpovídající, onemocnění má sklon k recidivám. Konkrétní závěry s Vámi rozebere Váš oční lékař nejlépe nad výsledky OCT vyšetření.
Hezký den
10.04.2011 21:54 | LR

Kontakt na prazskou kliniku

Dobry den,

moje maminka trpi degeneraci makuly. Prosla vysetrenim, kdy ji sdelili, ze jedno oko uz nelze zachranit, druhe oko se ma sledovat. Maminka se prestehovala do prahy a chtela by se tady v praze obratit na odborniky. Mohl byste nam doporucit nejake pracoviste, kde by se mohla objednat? Dekuji
19.01.2011 16:44 | marketa aniolova
Vždy je potřeba začít u očního lékaře ve Vašem okolí. Ten již zajistí odeslání ke specializovaným vyšetřením.
Hezký den
10.04.2011 22:10 | LR

Makulární díra 3st vpravo

Dobrý den,
moje maminka, které je 78 let a je v celkem dobré kondici a má toto onemocnění. Chtěl bych se zeptat jak probíhá rekonvalescence po operaci (prý musí tři neděle stále ležet na břiše a ona by to asi nevydržela, protože ji bolí v zádech) Je tato operace hrazená pojišťovnou a kde se tato operace provádí.
08.06.2010 09:21 | Jaroslav
V závěru operace makulární díry je oko vyplněno speciálním plynem, který má napomoci ke zhojení defektu v místě nejostřejšího vidění. Minimálně v následujících 3 dnech je nutné polohování "na břiše", což znamená např. vsedě v předklonu s pohledem dolů. Operace je hrazena z prostředků zdravotního pojištění. Operace se provádí na vitreoretinálních pracovištích, na nejbližší se informujte u vašeho očního lékaře.
08.06.2010 15:08 | LR
pokud Vaše potíže stále trvají, nechte se odeslat k OCT vyšetření. Podle výsledku je třeba zvážit radikálnější terapii než užívanou farmakoterapii.
10.04.2011 22:19 | LR

Makulární degenerace obou očí - vlhká forma

Dobrý den, mamince (73 let) paní doktorka diagnostikovala věkem podmíněnou makulární degeneraci obou očí, vlhkou formu.
Na vyšetření FAG a OCT je objednána až za měsíc. Nehrozí nebezpečí z prodlení?
Data z poukazu na vyšetření:
VOP 4/4 s kor., VOL 4/15 s kor., NT 11/11 torr, OPL klidné, incip. katarakta, FOPL: papila ohraničená, v úrovni, na OP druzy, na OL v.s. ablace PE, prosaknuti, druzy, dále sítnice leží.
03.06.2010 09:35 | Milada
Důležité je, že je paní k vyšetření objednána. VPMD je chronické onemocnění, i když někdy může rychle progredovat. Počet nových pacientů však může kolidovat s kapacitními možnostmi zdravotnického zařízení, kde má být vyšetření provedeno.
08.06.2010 15:15 | LR

Rozvlněné vidění

Dobrý den,
prosím, poraďte mi, vidím věci, nebo spíše linie ostrých čar jakoby vlnkovatě.
26.05.2010 20:11 | alenahavlenová
Podívejte se na naší Amslerovu mřížku a v každém případě navštivte očního lékaře ve svém okolí
08.06.2010 15:10 | LR

Mám VFMD, nebo SFMD?

Dobrý den
Je mi 25 let a po úráze oka se mi začal velmi zhoršovat zrak, chodila jsem do svých 18ti let k p. prim. Horákové do Ostravy, která mi pouze nabídla různé kompenzační pomůcky s tím, že lečba neexistuje, ovšem bylo to už před delší dobou. Dle těchto stránek vidím spíš podle obrázku SFMD, (černý bod u prostřed), ale některé příznaky, jako vlnění mi připadnou i z VFMD.
Nyní jsem nenavštívila očního lékaře už cca 3 roky, pouze jen pro potvrzení žádostí na kompenzační pomůcku. P.prim. Horáková je bohužřel dětská lékařka a bohužel jsem byla nucena najít si jiného očního lékaře, kterého jsem zatím nenašla,který by mě vzal a neměl plný stav.
Myslíte si, že běžný oční lékař bude aspon trochu vědět o co jde? a bude schopen mi nějak trochu pomoct? Po mé zkušenosti jsem spíš zažila nepříjemné svícení do očí a zvání dalších kolegů na opětné svícení, že je má vada velmi výjmečná....Nechci být cirkusačka, aby se na mě lidi dívaly, při vyšetření, které je opravdu nepříjemné.
Budu moc ráda, když mi podáte aspon nějaké informace, popř. zastavení dalšího strácení zraku, popř kde bych měla zkusit vyhledat odborného očaře, který by měl volné místo a věděl aspon trochu o co se jedná, než běžného očaře.
Také jsem navšívila kliniku Lexom v Ostravě, kde je vyšetření zpoplatněno + následovně domluva zda-li jde něco dělat, ale ověem polovinu částky za 4h vyšetření mi vrátily a odkázaly mě na luxusní sdružení KAFIRA. Jsou nyní nové možnosti opět vidět?
Mooooooc Vám děkuji i za malé informace s pozdravem Martina Takáčová, tel. 725845995,
15.05.2010 12:52 | Martina Takáčová
Vzhledem k tomu, že máte potíže od 18 let, nejde, téměř jistě, o VPMD. Navštivte Vašeho očního lékaře, který vám sdělí diagnózu i možnosti léčby Vašeho onemocnění.
08.06.2010 15:39 | LR

Makulární degenerace - podmíněná věkem. Jak jí předejít - nejlepší prevence?

Dobrý den,
jsem prakticky neslyšící -od 5 let věku. Veškerá komunikace a styk se světem je závislá jen a jen na zraku.
Nyní mi bude 70 let - zatím vidím celkem dobře - ale u svých vrstevníků vidím zhoršování zraku. Prosím proto o doporučení nejlepších vhodných léků pro prevenci makulární degenerace.
Dále: zda je možné prostřednictvím organizací - či jiným způsoben - podat návrh - aby tyto léky byly důsledně neslyšícím pacientům předepisovány + prostřednictvím pojištoven hrazeny? Zrak znamená pro nás - SP opravdu všechno!

Děkuji předem za odpověď.

Eliška Pátková
12.05.2010 11:50 | Eliška Pátková
Neexistují specifické léky na prevenci tohoto onemocnění. Určitý význam má užívání podpůrných preparátů s Luteinem. Doporučuji zvýšit konzumaci zeleniny, ryb.
08.06.2010 15:36 | LR

Postup léčení, dědičnost

Dobrý den, moje matka již od roku 2007 /jak jsme teď zjistili) má diagnozu degenerace makuly-chodila na kontroly s tím, že ji někdy v budoucnu čeká "lehký zákrok laserem".Četla pomocí brýlí-nyní po 3měsícíh na jedno oko ztratila zrak-vidí prst na cca20cm od obličeje. Byla odeslána do makulární poradny do Bohunic (Brno) s tím, že ji mají vzít hned. Toto "hned"je konec června! Diagnozu mak.deg. má na obou očích, na druhé vidí a prý s ním nic dělat nebudou, jen kontroly za rok. Je tento celkový postup obvyklý?Opravdu se s tím nic nedá dělat? Prý je tako nemoc dědičně podmíněná-je tedy vhodné, abych na vyšeření šla i já (47let) a kam, je nutné doporučení ?
11.05.2010 16:12 | Zdena Michálková
Na vaší otázku není jednoduché odpovědět. Pravděpodobně šlo o tzv suchou formu onemocnění, která progreduje pomalu a z terapie se užívají např. podpůrné preparáty s Luteinem. Bohužel u části pacientů dochází časem ke zvratu na vlhkou formu, která může být komplikována krvácením a potom je ztráta zraku rychlá. Konkrétní případ musíte rozebrat s vaším očním lékařem, nebo s lékařem aplikačního centra oční kliniky FN Brno.
08.06.2010 15:21 | LR

Operace horních víček při makulární degeneraci

Dobrý den,
před dvěma lety mi byla diagnostikována vlhká forma idiopatické makulární degenerace sítnice (ve věku 26 let), léčena fotodynamickou terapií. Reakce na léčbu byla výborná, cévy se uzavřely, vidění zlepšilo. Postupně však dochází k atrofii, která se již rozšířila velmi blízko k centru vidění. Přestože si priority uvědomuji, mám i kosmetický problém ve formě převislích očních víček a po konzultaci mi byla doporučena jejich operace. Chirurg mně uklidňoval, že i s mým problémem lze bez obav operaci horních víček podstoupit, nicméně bych se ráda zeptala, jestli opravdu např. v důsledku nějakých pooperačních otoků, nehrozí nějaké komplikace.
Děkuji
25.04.2010 23:06 | Hana
Dobrý den,
operace očních víček váš nitrooční nález neovlivní. Otázky dalšího vývoje nálezu na sítnici prodiskutujte s Vaším očním lékařem, který případně zajistí potřebná kontrolní vyšetření.
25.05.2010 09:05 | LR
Dobrý den,
Glaukom a věkem podmíněná makulární degenerace jsou 2 různá onemocnění, která se mohou, bohužel vyskytovat současně. Pokud je maminka indikována k léčbě anti VEGF, jde o nejúčinnější známou terapii. FAG a OCT hrají stěžejní místo v diagnostice. Termín vyšetření je naprosto vpořádku.
Operaci glaukomu na 2. oku prodiskutujte s indikujícím lékařem. Závisí na dosavadní kompenzaci tohoto onemocnění. I antiglaukomových operací je celá řada a bez bližší ynalosti konkrétního nálezu nelze rozhodnout
25.05.2010 09:21 | LR

Makulární degenerace

Dobrý den, chtěl bych vědět, zda operace díry v sítnici může kvalitu vidění zlepšit, nebo jen zakonzervovat stávající stav. V současné době na oko vídím, ale svislé linie jsou deformované a ve středu sledované Amslerovy mřížky je šedá skvrna. Problém je zatím na jednom oku, je předpoklad, že bude poškozeno i oko druhé ? Děkuji za odpověď.
St. Straňák
16.04.2010 11:32 | Stanislav Straňák
Podle popisovaných potíží se pravděpodobně jedná o makulární díru, tedy onemocnění místa nejostřejšího vidění, kdy dochází k vytvoření drobné díry v sítnici obvykle 0,3 - 0,5mm, provázené navíc pokřivením obrazu . Operační řešení má za cíl, díru uzavřít, napřímit pokřivené linie, čímž dochází ke zmírnění potíží i zlepšení zrakové ostrosti. Návrat k normálnímu vidění bývá výjimečný.
Jedná se o degenerativní onemocnění, nelze vyloučit postižení druhého oka, ketré je třeba sledovat cca 2x ročně.
21.04.2010 10:15 | LR

Náhle špatné vidění ve středu

Dobrý den,
mám takový problém se zrakem. Ve středu zorného pole se mi náhle udělala taková světlá tečka, která se postupně zvětšila až se z ní stalo tmavé místo přes které nebylo vidět. To se mi stalo v pondělí (22.3.). O 6 dnů později se mi stalo že jsem náhle přestal vidět na pravou část zorného pole. A to bez zmíněné světlé tečky jako tomu bylo poprvé. Tento problém s náhlým špatným viděním sem měl již na základní škole, tuším že v 6. třídě po úrazu kdy jsem utrpěl otřes mozku a bezvědomí. Problém se zrakem jsem však neřešil. Myslel jsem že je to jen dočasné zhoršení po otřesu mozku. Tento problém se mi však občas vracel. Tuším že po 3-4 týdnech. To trvalo jen na jaře pak už sem to neměl. V 8. třídě se to zase myslím na jaře vrátilo a pak to zase zmizelo. Je to už myslím 9 let od té doby kdy se mi to stalo naposled, až doteď.

Momentálně se mi zdá že nevidím tak ostře jako předtím. Občas když se zadívám tak vidím takový světlejší flek. Už delší dobu mě trápí že v šeru (spíše ve tmě) když se podívám na nataženou ruku na nějaký prst tak jako bych ho neviděl. Když mám zavřené oči tak vidím takový flek ve středu zorného pole.

S tímto problémem jsem byl v tomto týdnu u očního lékaře, ale po vyšetření mi jen zjistil prý lehkou dioptrickou vadu. A předepsal mi brýle do dálky o dioptriích (1 a 1,5). Mě se ale moc nezdá že bych měl výpadky zraku proto že bych špatně viděl. A nedostal jsem ani pro mě nějak uspokojivé vysvětlení.

V rodině nějaké zrakové potíže nejsou, jen babička má vlivem cukrovky nějaké problémy se zrakem.

Proto bych se chtěl optat zda to není něco jiného než mi bylo zjištěno. Z obrázků v ordinaci mi to připomínalo centrální skorom, ale nevím.
01.04.2010 09:49 | Jan Malý
Vámi popisované potíže neukazují jednoznačně na příčinu. Proberte tuto situaci tak, jak ste jí zde popsal, s Vaším očním lékařem, případně se domluvte na dalších vyšetřeních ( např. perimetr)
21.04.2010 10:03 | LR
Jde o běžnou refrakční vadu, kterou můžete korigovat brýlemi nebo nošením kontaktních čoček. Pokud zvažujete operační řešení, tedy nejspíše laserovou operaci, obraťe se přímo na některé z refrakčních center. Nevím, jak se vaše dioptrie měnily v posledních letech, vada může být stále stejná, případně mohou dioptrie během let pomalu narůstat. Více vám jistě sdělí Váš oční lékař.
21.04.2010 10:09 | LR

Degenerace makuly a zadniho polu

Dobry den,je mi 46let byla jsem na vyšetřeni OCT a lékař mi do zpravy napsal OCT OS: makula s foveolárni depresí,centrum s mírným ztluštěním cca 260mí Diagnozy: H353 Degenerace makuly a zadního polu Výkony: 09543, 75022, 2x75161, 2x75121 Ráda bych vědela jak dalece je to závažné. Děkuji za odpověd. Jitka Š.
30.03.2010 09:49 | Jitka Širancová
Stanovovat prognózu y výsledku jediného vyšetření, které ani nemáme k dispozici opravdu nelze. Tyto otázky vám odpoví Váš ošetřující oční lékař.
21.04.2010 07:22 | LR

VPMD

Dobrý den, pane doktore! Chci se zeptat jakou zeleninu, případně ovoce mám jíst při tomto onemocnění. Nemoc mi oční lékařka zjistila asi před půl rokem. Prý mám jíst rajčata, červené papriky, brokolici. Myslím, že toho je víc, možná i červenou řepu. Prosím, poraďte. Děkuji Rozehnalová
28.03.2010 17:27 | někdo neznámý
Dobrý den,
výsledky klinických studií prokázaly význam některých ochranných prvků snižujících riziko vzniku VPMD, např. vitamin C, E, beta-karoten, lutein, zinek a pod. Ve stravě se doporučují ryby, ovoce a zelenina obecně. Existují i doplňky stravy obsahující tyto látky. O konkrétních přípravcích se informujte v lékárnách.
21.04.2010 07:19 | LR

Transplantace rohovky s výměnou sklivce

Dobrý den mám otázku neumím se odborně vyjadřovat tak mě prosím omluvte.V roce 1993 jsem dostal do oka nějaký vyrus následně mi pak byla transpantována oční rohovka jen že pak se do toho přidal vysoký oční tlak a došlo k perforaci opakovalo se to ještě 2x naposledy v roce 1995.od té doby mám relativně klid.Ale rohovka je zakalena sklivec je taky zakalený a k tomu všemu mám odchlípnutý kousek sítnice.Rád bych to nějak řešil ,šlo by s tím něco dělat?Děkuji za odpověd Balicki
26.03.2010 13:44 | Balicki Miroslav
Dobrý den,
historie Vašich očních potíží se táhne hodně do minulosti. podle Vašeho sdělení je nález stabilizován minulých 15 let. Neuvádíte kolik toho na zmiňované oko vidíte. Jelikož tato problematika není tématem našeho webu, obraťte se na svého očního lékaře, který Vám případně zajistí specializovaná vyšetření.
21.04.2010 07:12 | LR

Možnost léčby makulární degenerace zadního pólu.

Je mi 76 let.Mám makulární degeneraci zadního pólu-vlhkou formu.Koncem roku 2009 bylaprovedena catarakta na pravém oku.Dle očních odborníků se jedná o praktickou slepotu obou očí.Je ještě možná nějaká varianta léčby?Děkuji předem za Vaše vyjádření Hedvika Jágrová, Kladno
11.03.2010 22:59 | Hedvika Jágrová, Kladno
Při takto nízkých zrakových funkcích se jedná o konečné stadium onemocnění. Operací šedého zákalu lze dosáhnout zlepšení periferního vidění.
25.03.2010 22:34 | LR

Makulární degenerace sítnice

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli lze léčit Makulární degeneraci sítnice účinněji než aplikací MAcugenu,který nemá zatím žádný pozitivní přínos
02.03.2010 15:35 | Gaňa Ladislav
Konkrétní případ nelze bez zdravotnické dokumentace zodpovědět. Tyto otázky by Vám měl odpovědět lékař v aplikačním centru, který má k dispozici veškeré informace.
Hezký den
25.03.2010 22:13 | LR

Co je to makulopatie bilat

Dobrý den.Pan doktor mě po prohídce řekl že mám makulopatii.Prosím co je to?
28.02.2010 08:45 | Čestmír Tomeš
Obecně se jedná o poruchu v oblasti místa nejostřejšího vidění. Konkrétní nález prodiskutujte se svým očním lékařem.
25.03.2010 22:09 | LR

Vysoce specializovaná makulární centra v ČR

Dá se, dle Vašeho názoru považovat za vysoce specializované makulární centrum v ČR (přesto, že není uvedeno na těchto stránkách), také Centrum pro léčbu věkem podmíněné makulární degenerace na oční klinice Fakultní nemocnice v Ostravě ? Mou babičku odeslala její oční lékařka s VPMD na oční kliniku Lexum v Ostravě, které má babička po zkušenosti z dřívější doby nedůvěřuje a také není uvedeno na těchto stránkách. Jelikož na jedno oko má babička již téměř nevidí, máme oba velký zájem, aby jsme se s léčbou VPMD na ještě vidícím oku obrátily na co možná nejlepší specialisty.
Děkuji za odpověď. Kamil Kremser
25.02.2010 12:55 | Kamil Kremser, Opava
Ano, Oční klinika FN Ostrava patří mezi aplikační centra. Požádal jsem již o doplnění i na tyto www stránky
Děkuji za připomínku a přeji hezký den.
25.03.2010 22:07 | LR

Včasná léčba VPMD

Dostala jsem u oční lékařky doporučení dlouhodobě užívat AVILUT, zatím nemám žádné příznaky zjišťované pomocí Amslerovy mřížky. Nedala mi žádné další rady ani doporučení a jsem objednaná na oční kontrolu zase za 1/2 roku. Při vyšetření sítnice se omezila pouze na poznámku: " tady se to dělá". Teprve na těchto www. stránkách jsem se dozvěděla podrobnosti o nemoci. Prosím o sdělení jestli je nutno se nechat dále někde vyšetřit nebo tento doplněk stravy zatím postačuje a stačí se doma sledovat. Děkuji. Jana Fischerová
16.02.2010 05:57 | Jana Fischerová
Vaše sdělení, bohužel, neobsahuje žádné údaje o Vašich obtížích. Začnu tedy z druhé strany. Potravinové doplňky s Luteinem se používají v léčbě VPMD - její tzv. suché formy. Pokud tedy Vaše oční lékařka diagnostikovala toto onemocnění je léčba i frekvence kontrol obvyklá.
17.02.2010 16:45 | LR
Bohužel vůbec nezmiňujete o jaký zákrok se jednalo. Popisované potíže jsou charakteristické pro poškození "místa nejostřejšího vidění"
25.03.2010 22:04 | LR

Dedicna dystrofie sitnice

Dobry den,jmenuji se Olga Gabrisova,chtela bych se zeptat je mi 30let,arikaji mi ze to nelze lecit,dojizdim do Hradce KRALOVE ,Pry mam renititis pigmentosa aze se to pry neda lecit,Citim zhorseni zraku nerozpoznam obliceje mam prakticky vypad horni poloviny zorneho pole.Mam pocinajici sedy zakal obou oci bez progrese.Nalez je V OP S vl,kor.6/12, V OP s vl,kor.6/18-12.Jen jsem se chtela zeptat na lecbu pry to je nelecitelny pobirala jsem cid amela jsem ztp,nyni mi to vse vzali ze jsem pry zdrava.predem dekuji za nejakou odpoved,Gabrisova olga
08.02.2010 12:52 | GABRISOVA OLGA
Dobrý den,
Pigmentová dystrofie je závažné onemocnění, poškozující zejména periferní vidění, vede ke zužování zorného pole, zhoršenému vidění za tmy, postižení barevného vidění. Léčba bohužel není známá, operace šedého zákalu může zlepšit centrální zrakovou ostrost, indikaci k operaci proberte se svým očním lékařem.
13.02.2010 12:10 | LR

VPMD

Mám maminku(86let,která má jedno oko slepé a druhého oka se jí začalo vlnit písmo.Mám strach,že oslepne.Jinak je zdravá.Prosím o radu,kam se obrátit,kde by ji v tomto věku ještě pomohli.Děkuji
03.02.2010 18:15 | Týblová Miroslava
Dobrý den,
základem je obrátit se na očního lékaře v místě vašeho bydliště, který provede prvotní oční vyšetření a podle konkrétního nálezu Vás případně odešle na specializované pracoviště k dalším vyšetřením.
13.02.2010 12:16 | LR

Degenerace makuly a zadního pólu

Dobrý den, prosím vás o radu pro mou mámu, je jí 67 let, v červenci 09 jí přišli na vlhkou formu degenerace makuly, zákroky 09543, 75022, 2x 75121, 2x 75155, opl převážně klasické CHNVM již s jizvením, více OL, zvažují zánětlivou etiologii, 3.12.09 ap. Macugenu do lepšího OP ( UVN ), prosím vás o radu jak dále postupovat, je-li vhodná nějaká operace naúpř. laserem, nebo preparáty anti-VEGF. Předem moc děkuji za odpověď, Petr Novák
31.01.2010 12:33 | Petr Novák
Dobrý den,
pokud byla u paní již zahájena léčba anti VEGF preparátem je třeba se řídit instrukcemi aplikačního centra - zde tedy ÚVN, ošetřující lékař vám jistě zodpoví veškeré dotazy spojené s léčbou. Na další aplikace je třeba dojíždět v pravidelných intervalech podle klinického nálezu.
13.02.2010 12:22 | LR

Možnosti léčby suché formy VPMD

manželova maminka 82 let se léčí s VPMD. Její lékařka však kromě vitamínů a doporučené stravy nic dalšího nepodniká. Maminka je jinak velice čilá. Mohla bych jí objednat na vyšetření k Vám?
21.01.2010 10:33 | Marie Watzko
Dobrý den,
Podle Vašich údajů se domnívám, že maminka má tzv. suchou formu VPMD, kdy je užívána jen podpůrná terapie potravinovými doplňky s Luteinem. K vyšetření na specializovaná pracoviště Vás, v případě potřeby, odešle Váš oční lékař.
13.02.2010 12:30 | LR

Degenerace makuly a zad. pólu

Je mi 62 roků, oční vada pravého oka(DG H353)mě byla diagn.asi před rokem-jako jediná možnost léčby byla navržena operace. Mřížku vidím zvlněnou.Prosím Vás o sdělení jak riziková je operace této vady, je možné přijít pozdě,opravdu není možnost jiné léčby.
Díky za Váš čas a pochopení.
13.01.2010 18:45 | Sedláčková Jiřina
Dobrý den,
Bohužel pod DG H353 jsou evidovány veškeré degenerace zadního pólu oka, vzhledem k tomu, že Vám byla očním lékařem navržena operace, nejde pravděpodobně o VPMD, ale o jiné onemocnění, které může mít některé příznaky shodné. Proberte tuto situaci s Vaším očním lékařem, který Vás případně odešle na specializované pracoviště. O povaze a rozsahu výkonu, stejně jako o prognóze musíte být informována předem, souhlas s výkonem musíte stvrdit svým podpisem.
13.02.2010 12:36 | LR

Souvislost degenerace sítnice a demence.

Traduje se, že sítnice je část mozku přímo spojená s okolním světem. Zajímá mne, jak degenerace sítnice souvisí s degenerací jiných částí mozku způsobujících zapomínání, neschopnost učit se a pod. Existují na toto téma nějaké studie?
30.12.2009 17:41 | Miloš Krejčí
Degenerace sítnice v souvislosti se změnami v mozku nebyly zkoumámy. Je známá souvislost mezi nálezem na cévách očního pozadí a nálezem na cévách mozkových. Z tohoto důvodu, jsou mnozí pacienti s cévními onemocněními odesíláni k vyšetření očního pozadí.
13.02.2010 12:43 | LR

VLHÁ NEBO SUCHÁ FORMA

DOBRÝ DEN, KDYŽ SE DÍVÁM NA NĚJAKÝ PŘEDMĚT, TAK VIDÍM STŘED ROZMAZANĚ A ZÁROVEŇ POKŘIVENÝ JAK SVISLE, TAK VODOROVNĚ. ZAJÍMALO BY MĚ, O JAKOU FORMU SE JEDNÁ A JESTLI MÁM PRÁVO NA LÉČBU INJEKCÍ. ZÁROVEŇ VIDÍM ŠPATNĚ ZA ŠERA, JAKO KDYBYCH SE DÍVALA PŘES NĚJAKÉ HNĚDÉ BRÝLE. EXISTUJE NA TO TAKÉ NĚJAKÁ ÚČINNÁ LÉČBA?
26.12.2009 20:55 | MICHAELA
Dobrý den,
Každý pacient s očními potížemi musí navštívit očního lékaře k prvotnímu vyšetření. Z Vaší otázky nelze stanovit diagnózu, ani léčbu vašeho onemocnění.
Objednejte se tedy u Vašeho očního lékaře.
13.02.2010 12:47 | LR

Retinitis pigmentosa

Dobrý den,
manžel trpí nemocí zvanou retinitis pigmentosa. Tato vada se nedá odstranit a já prosím o informaci, zdali je alespoň výzkum na tuto chorobu.
Děkuji
Musilová
04.11.2009 14:26 | Musilová
Dobrý den,
Pigmentová dystrofie je závažné onemocnění, poškozující zejména periferní vidění, vede ke zužování zorného pole, zhoršenému vidění za tmy, postižení barevného vidění. Léčba bohužel není známá, operace šedého zákalu může zlepšit centrální zrakovou ostrost, indikaci k operaci proberte se svým očním lékařem.
17.02.2010 16:49 | LR
Dobrý den,
H353 je celá skupina diagnóz. Konkrétní nález prodiskutujte s vaším lékařem, případně si vyžádejte odeslání na klinické pracoviště k dalším odborným vyšetřením.
13.02.2010 12:51 | LR

Injekce Avastin

Mohla bych Vás poprosit o sdělení, jaké riziko mi hrozí při léčbě - injekce do sklivce Avastin. Před rokem se mi objevil otok sítnice oka a trvá dosud. Pan doktor mi nabídl možnost léčby touto injekcí. Četla jsem však na internetu, že se vidění po injekci může zhoršit.Bojím se toho, peníze oželím, ale zhoršení zraku bych těžko snášela.Druhé oko je totiž ještě horší, sice bez otoku, ale v centru je větší šedý flek. Obě oči mám před 2 lety ozařované. Po ozařování došlo ke zlepšení vidění, ale tím otokem je opět zhoršené. Je mi 55 let. nemoc mi začala ve 33 letech. DG H 35.3. Děkuji
19.05.2009 00:19 | Slaninová Lada
Léčba VPMD injekcemi, kterými se přímo do oka podává protilátka proti cévnímu růstovému faktoru, je v současné době nejúčinnější metodou v boji s touto nemocí. Jednotlivé preparáty mají svá indikační kriteria, terapeutická schémata. Na druhou stranu má tato léčba i svá rizika ve smyslu nežádoucích účinků a komplikací. Všechny tyto věci proberte se svým očním lékařem nebo nejlépe v aplikačním centru, kde svým podpisem vyjadřujete souhlas s poskytnutím této léčby.
24.05.2009 21:49 | někdo neznámý

Degenerace makuly

Dobrý den ,chtěla bych Vás poprosit o radu pro mou maminku . Je jí 61 let a zhruba před 4 lety ji zjistili vlhkou formu degenerace makuly. 1 oko má po ozáření laserem a nyní zhruba 3 roky bojuje o druhé oko a aplikují ji do něho Avastin. Byla již n a18 injekcích ale zatím má v oku velký otok který se dle lékařů zvětšuje a přestupuje do oka laserovaného. Celou tuto dobu kdy ji nemoc byla zjištěna se snaží jíst věci které oku svědčí hledáme i v čínské medicíně /kustovnice/ a užívá i Ocuvite lutein či ocutein.Přestala číst a sledovat TV aby oči více nenamáhala.V rodině se tato nemoc nikdy neprojevila takže neznáme ani příčinu.Mohl byste mě poradit zda neexistuje ještě něco podpůrného co bychom mohly zkusit?Děkuji moc za odpověď jsem ráda za každou radu,která by mamince pomohla.
Hana Kočí
23.04.2009 04:34 | Hana Kočí
Terapie anti VEGF, kam patří i injekce AVASTINU, patří k nejmodernějším metodám v léčbě VPMD. Pokud je ale onemocnění léčeno až v pokročilém stadiu, dochází pouze ke zpomalování progrese onemocnění, léčba je chronická a v mnoha případech dochází nadále k horšení zrakových funkcí. Užívání podpůrných potravinových doplňků s Luteinem má v tomto stadiu nemoci mizivý efekt.
24.05.2009 22:11 | někdo neznámý
Věkem podmíněná makulární degenerace je u pacientů ve Vašem věku poměrně vzácná, i když jsou popisovány případy začátku onemocnění před 40-tým rokem života. Nejlépe bude, přes vašeho očního lékaře, kontaktovat specializované pracoviště, kde jsou schopni diagnostikovat typ degenerativního onemocnění, zdokumentovat aktuální stadium a rozsah změn a domluvit se na dalším sledování průběhu nebo léčení vašeho onemocnění.
24.05.2009 21:25 | někdo neznámý
U onemocnění očí, snižujících zrakovou ostrost, případně rozsah zorného pole, lze samozřejmě žádat i o průkaz zdravotně postiženého. Váš oční lékař vám vystaví lékařskou zprávu a bude vás informovat o prognóze vašeho onemocnění. posouzení žádosti je v kompetenci orgánů České správy sociálního zabezpečení.
24.05.2009 21:59 | někdo neznámý

Po operaci makulární díry

Dobrý den,
je mi 68 let a byla mně úspěšně provedena operace makulární díry u obou očí.Vidění
obou očí se významně zlepšilo oproti stavu před operaci.Jedna operace proběhla
před 4 měsíci a druha před měsícem.Prosím o sdělení do jaké míry musím omezit
fyzickou práci (zvedání břemen a pod.),aby nedošlo k poškození (odchlípení) sítnice.
13.04.2009 21:38 | Galgonek
Po operaci makulární díry, není třeba trvale omezovat fyzickou aktivitu. Neni vhodná jen velká fyzická zátěž, jako zvedání težkých předmětů nebo vzpírání. Osobně pacientům doporučuji pozvolný návrat k běžné fyzické aktivitě asi měsíc po operaci.
24.05.2009 22:21 | někdo neznámý

Vidím žluté kolečko

dobrý den,ze dne na den mám potíže s pravým okem ,vidím malé žluté a zamlžené kolečko které se pohybuje podle pohybu oka,je mi 48 let.
09.04.2009 20:42 | svub jiri
S jakoukoliv náhle vzniklou poruchou vidění navštivte svého očního lékaře
24.05.2009 22:23 | někdo neznámý

Mám babičku s VPMD

Dobrý den, mám babičku s VPMD s vlhkou formou. Absolvovala už tuším 4 dávky Avastinu a její zrak se stále zhoršuje. Je léčena na klinice Lexum, ale já osobně s tím moc spokojena nejsem. Jednu dobu se tam stále střídali lékaři a také babičce pokaždé řekli něco. Je možné se někam objednat na konzultaci nebo poslat nějakou zprávu, co mám k dispozici, zda by bylo možné mi říci, jestli je pro ni ještě nějaká šance na zachování alespoň toho zbytku zraku, co má? Vím, že jsou i jiné prostředky, které se používají (Mcugen, Lucentis..)Je to pro mne opravdu hodně důležité. Jsem dětská sestra a uprímně trpím i tím, že ji nemohu pomoci a to mne opravdu naprosto štve. Děkuji Vám velice za Vaši laskavou odpověď.
08.04.2009 19:57 | Zuzana Lejčková, DiS.
Aplikačních centre je samozřejmě více. Na našich stránkách jsou uvedena aplikační centra zřizovaná s garancí České oftalmologické společnosti, kde je v indikovaných připadech léčba hrazena ze zdravotního pojištění. Konzultaci lze domluvit na kterémkoliv pracovišti se specializovanou poradnou pro onemocnění sítnice, ke konzultaci vezměte zdravotní dokumentaci případně nálezy z OCT vyšetření.
24.05.2009 22:31 | někdo neznámý

Makulární degenerace a operace šedého zákalu

Dobrý den,
má sestra má zjištěnu makulární degeneraci, (tkzv.suchou formu). Má jít na operaci šedého zákalu, obává se komplikací. Velmi by ocenila, kdyby jí lékař poradil ohledně
její nemoci. Případně, zda by bylo vhodné navštívit před operací, poradnu, která se makulární degenerací zabývá.
Děkuji
08.04.2009 19:12 | Marie Bortlová
Velice častý dotaz pacientů s VPMD je jestli se jim onemocnění nezhorší po operaci šedého zákalu. Toto onemocnění, zejména jeho vlhká forma, se horší i bez zásahů do oka, proto je třeba jej léčit. Pokud případný šedý zákal horší zrakové funkce je vhodné jej odoperovat. O konkrétním případě se poraďte s vaším očním lékařem
24.05.2009 22:41 | někdo neznámý

Degenerace Makuly

Degenerace Makuly prosím pěkně babička 86let
(jinak zcela fit až na koleno a oči ) má toto onemocnění....
prosím pěkně o radu.....jak jí pomoci....bere Ocutein........1tbl.denně protože jí nedělá dobře od žaludku.
je možná jěště nějaká operace?nebo jak předejít zhoršení stavu?
zatím má tento problém na jednom oku.
vypadá to že to je ta mokrá forma.

děkuji mnohokrát za odpověď.
s přáním krásného dne a s předchozím poděkováním
Kavanová Rokytnice n/Jiz
04.04.2009 15:29 | kavanová
Ve Vašem dotazu je velice málo informací o onemocnění vaší babičky. Podpůrná terapie preparáty s obsahem Luteimu na léčbu vlhké formy VPMD NESTAČÍ!!! Domluvte se s babičkou na vyšetření u očního lékaře, který vás případně odešle na specializované pracoviště.
24.05.2009 22:46 | někdo neznámý

Mám suchou formu VPMD

Dobrý den,

je mi 46let a mám VPDM suchou formu. Jelikož mám 9 letého syna a nepovažuji se za přestárlou osobu, prosím o sdšlení či radu, jak mám postup této nemoci v maximální míře zastavit a kde se mohu případně nejodborněji nechat vyšetřovat a sledovat.
09.10.2008 14:15 | Dehierová Jiřina
Vyšetření vám provede Váš oční lékař, k terapii tzv suché formy se užívají preparáty s Luteinem
Hezký den
13.10.2008 01:04 | LR
Naopak nošením správné korekce se oči nebudou nadměrně unavovat, oční cviky mohou být vhodným doplňkem, ale nemohou nahradit korekci refrakční vady. Vzhledem k věku syna je pravděpodobné, že se dioptrie budou v dalších letech měnit vzhledem k růstu a dalšímu tělesnému vývoji.
Hezký den
13.10.2008 01:08 | LR
V léčbě suché formy VPMD se používají podpůrné preparáty s Luteinem, Důležité je sledování očním lékařem a sledování Amslerovy mřížky, aby byl včas odhalen přechod v prognosticky závažnější vlhkou formu onemocnění
24.05.2009 23:06 | někdo neznámý
Submakulární krvácení je popisovanou komplikací v léčbě VPMD, která může být projevem progrese onemocnění. Z vámi citovaného klinického nálezu je pravděpodobnou příčinou vysazení ani-VEGF léčby submakulární jizva. O konkrétních důvodech přerušení léčby se informujte v aplikačním centru nebo u vašeho očního lékaře.
24.05.2009 22:59 | někdo neznámý

Léčba makulární degenerace

Byla mi zjištěna suchá forma makulární degenerace. Nemám prozatím větší problémy. Jen se mi zhoršila možnost ostřejšího vidění i při užití brýlí, které nosím od 20ti let (je mi 67 let). Doporučuje se permanentní kontrola pomocí Amslerovy mřížky. Pokud se však uvádí, že se prakticky suchá forma nedá léčit, jen je postup nemoci možno zpomalit braním vitaminových přípravků, k čemu je mi kontrola? Zhoršování budu pozorovat na kvalitě vidění a stejně s tím nemohu nic dělat, než brát vitaminové přípravky. Teprve při zvratu na vlhkou formu je tuto možno nějak léčit a to asi zjistím také zhoršením vidění. Uvádím, že nejsem obézní, nejsem diabetik a nekouřím. Co mi tedy pravidelná kontrola prozradí, když nemohu proti zhoršování prakticky nic udělat.?
08.10.2008 00:10 | Vrtílek Bohumil
Důležitá je právě deformace obrazu na Amslerově nřížce, která může být časnou známkou přeměny suché formy na vlhkou, kdy rostoucí neovaskulární membrána a prosáknutí v centrální krajině rychle horší zrakové funkce. Zde je třeba léčit razantněji např. aplikací anti VEGF látek, PDT, případně kombinací těchto technik. Prognosticky významným faktorem je "jak brzy začneme pacienta léčit".
13.10.2008 01:02 | LR

Dg. Degenerace makuly a zadního polu

Byla mi diagnostikována VPMD a provedeno OCT - LO a potvrzen nález CNV s počínající serosní ablací neuroretiny v okolí CNV.Po konzultaci doporučeny nitrooční injekce Avastinu, kt
eré prý nejsou hrazeny pojišťovnou. Prosím, sdělte mi , jaký je léčebný efekt .
25.08.2008 14:12 | Vančura Jaroslav
Nitrooční injekce Anti-VEGF preparátů jsou nyní nejůčinnější léčebnou metodou v "boji" s VPMD, indikace konkrétního preparátu je na zvážení indikujícího lékaře. Některé preparáty jsou hrazeny z prostředků zdravotního pojištění. Je však třeba léčbu podstoupit v centrech jmenovaných Českou oftalmologicou společností, jejich seznam najdete na našem webu nebo Vám je sdělí Váš oční lékař.
11.09.2008 21:37 | Leoš Rejmont
Vaše potíže mohou mít řadu příčin, které mohou souviset jak s Vaší dioptrickou vadou, tak s operačním zákrokem. Nález by Vám měl vysvětlit Váš oční lékař, případně lékař v zařízení, kde Vás operovali.
Hezký den
13.10.2008 00:48 | LR
Ve svém dotazu, bohužel neuvádíte formu makulární degenerace ani nynější zrakovou ostrost. Nejcennějším údajem je stabilizovaný nález za poslední rok. Z toho usuzuji, že jde pravděpodobně o tzv. suchou formu onemocnění, která progreduje velmi pomalu. Jako podpůrná terapie jsou podávány preparáty s Luteinem, vhodné je nošení tmavých brýlí za slunečných dnů
13.10.2008 00:56 | LR

KOLÍSÁNÍ KVALITY PERIFERNÍHO VIDĚNÍ U MAKULÁRNÍ DEGENERACE

Můj příbuzný s diagnozou makulární degenerace je dobře adaptován na využití periferního vidění, toto periferní vidění však ve své kvalitě kolísá.Někdy je jasné, jindy zamlžené. Je možno poradit, čím by kolísání mohlo být způsobeno ?
Děkuji Vám, s pozdravem
24.08.2008 21:11 | JUDr.Helena Borská
Nemocní s Věkem podmíněnou makulární degenerací ztrácejí od určitého stadia onemocnění schopnost číst, poznávat kolemjdoucí a pod. Je to způsobeno poškozením sítnice v "místě nejostřejšího vidění". Vámi označované "periferní vidění" odpovídá stavu sítnice v okolí ložiska VPMD a v okraji ložiska samotného. z toho usuzuji, že popisované potíže souvisí s vývojem onemocnění. Záležitost řešte s očním lékařem, který má pacienta v péči a který vám případně zprostředkuje kontrolní vyšetření na specializovaném pracovišti, kde se dozvíte konkrétní údaje k léčbě.
11.09.2008 21:31 | Leoš Rejmont

Je možné

je mi 40 a mám degeneraci makuly zjištěnou už před asi 3roky.Je to možné ,když sem se dočetla,že se to stáva až tak kolem 50?Zatím mám zvlněný obraz a jen na pravým oku.Může se to zhoršit? Na prohlídky k očnímu chodím pravidelně,ale nijak mě neléčí jen mi napsala brýle.
01.07.2008 20:18 | Renáta Králová
Vážená paní,
Degenerativních onemocnění makuly je celá řada. Věkem podmíněná degenerace makuly se opravdu vyskytuje před 50 rokem věku velice výjimečně. Je otázkou jaká přesná diagnóza byla ve vašem případě stanovena. Poraďte se s Vaší oční lékařkou, která Vás v případě potřeby odešle na specializovaná vyšetření.
06.07.2008 22:05 | L. Rejmont

Věkem podmíněná degenerace makuly

Dobrý den, pane doktore,
manžel /56let/ má několik očních onemocnění a vad - opsáno ze zprávy oční lékařky, pro praktického lékaře:
Pacient sledován pro atrofickou formu makulární degenerace, chronický prostý glaukom obou očí
V/OP 0,6part. S=0,75 cyl.ax.75st. NTOP 17mmHg
/OL 0,7part. S=0,25Dsf NTOl 17mmHg
Peri OPL.MB jen lehce rošířen, v centru oválný plošný skotom, jinak difusně jemně snížená citlivost.
OPL:klidný nález na předním segmentu, na fundu papila ohraničená, v niveua, exkavace 0,3 C/D ratio, v centru hrubé přesuny pigmentu,druzy, i dále na sítnici
24.4.2008 provedeno OCT vyšetření obou očí, kde potvrzena atrofická forma makulární degenerace, kterou nelze v současné době nijak ovlivnit, nelze tedy již předpokládat zlepšení výše uvedeného visu.
Závěr: Glaukoma chon. oc. utr.
VPDM oc. utr.
Myopia levis oc.sin.
Astigm.ymop.oc.dy.
Poruchy zorného pole bilat.

Manžel celý život pracoval jako řidič z povolání, teď mu vzhledem ke stavu jeho zraku oční lékařka zakázala profesionálně řídit, což je pochopitelné, manžel sám pozoroval zhoršené vidění obzvláště za šera a v noci, zhoršenou ostrost vidění, ve špatně osvětleném prostoru např. nevidí dobře do obličeje , když se podívá např. na listnaný les, nevidí ho zeleně, ale říká, že šedozeleně.
Praktický lékař doporučil žádost o částečný inv. důchod, řízení proběhlo, avšak co se týká pracovního omezení vzhledem ke stavu zraku, toto nebylo vůbec zmíněno.
Nějak tomu nerozumím...
Oční lékařka doporučuje užívání přípravků s Luteinem,
červenou papriku, mrkev, ryby., na Glaukom užívá kapky
Timo-COMOD 0,5% a Lumigan.
Manžel nosí brýle 0,5 dioptr.na dálku a 2 dioptr. na čtení.
Očekávala jsem, že při diagnóze VPDM doporučí oční lékařka manžela na vyšetření do speciální poradny zabývající se tímto problémem, ale i na vyšetření na OCT v nemocnici byl odeslán až na základě vlastní žádosti.
Nemám z toho nejlepší pocit, nerada bych ,aby jsme něco zanedbali vzhledem k závažnosti tohoto onemocnění i celkovému stavu manželova zraku. Prosím o Váš názor, zda vyšetření na OCT spolehlivě určí diagnozu /vzhledem k tomu, že existují dvě formy VPDM a příznaky jsou obdobné/ nebo zda byste nám doporučil vyšetření ve speciální poradně. Tam je zřejmě možné se objednat jen na doporučení očního lékaře? Ještě jednou prosím o Váš názor , radu a děkuji za Váš čas.
28.06.2008 12:28 | Miroslava Holubová
Vážená paní,
ve své odpovědi se omezím na problém věkem podmíněné degenerace. Zde uvádíte, že se u manžela jedná o tzv suchou formu. Zde je užívána podpůrná terapie s Luteinem, cílená terapie tohoto onemocnění neexistuje. Pokud se navíc jedná o atrofii pigmentového listu sítnice není OCT vyšetření nezbytné, stačí sledování obrazu na Amslerově mřížce. Další oční potíže je třeba řešit se znalostí klinického nálezu a toto proberte s vaší oční lékařkou. Na OCT vyšetření se nechte v případě vašeho zájmu odeslat na jakékoliv takto vybavené pracoviště, jen upozorňuji, že za vyšetření se platí.
06.07.2008 21:59 | L. Rejmont

Můj test na Amslerově mřížce

Při testovaní na mřížce se mi po chvilce zaostření na střed slila mřížka v černou jednolitou barvu se zaostřeným černým středem a malým bílým kroužkem okolo. Prosím o názor . Děkuji. Eva Kapounová
10.06.2008 16:05 | Eva Kapounová
Dobrý den,
nejčastější příčinou Vámi popisovaných obtíží je neodpovídající korekce do blízka. Zkuste koukat na mřížku s brýlemi na čtení. V případě přetrvávání potíží konzultujte váš postup při kontrole u očního lékaře.
Heký den
13.06.2008 15:38 | LR
Preparáty s Luteinem jsou podpůrnou terapií užívanou zejména u tzv. suché formy VPMD. V případě indikované terapie anti VEGF preparáty má substituce Luteinu zcela okrajový význam. Na druhou stranu užívání těchto preparátů nijak nekoliduje s jinými druhy terapie VPMD.
26.06.2008 22:58 | L. Rejmont

Progrese makularni deformace

Dobry den,
ma ocni lekarka ma podezreni na pocatecni stadium makularni degenerace sitnice. Je mi 67 jsem vytvarnik a pedagog na VS, jakou mam nadeji ze budu moci jeste pracovat? Jak dlouho se da proces leky zpomalovat? Prave oko vidi mrizku lehce zvlnenou, leve rovnou...
Dekuji, jsem sice objednan na specializovane pracoviste v Krci, ale musim cekat na termin 3 tydny. Neni nebezpeci prodleni?
03.06.2008 19:35 | Pavel Banka
Výsledky léčby VPMD jsou tím lepší, čím dříve s e s léčbou začne, pokud máte zvlněný obraz na Amslerově mřížce, je správně, že jste se k vyšetření objednal. Při termínu za 3 týdny nebezpečí z prodlení nehrozí.
13.06.2008 16:03 | LR

Dobrý den

Dobrý den
babička má makulární degenerace oka ale lékařka v Jilemnici nás odkázala na Hradec chci se optat zda máte nějaký kontakt na H.K. kde bychom se mohli objednat na vyšetření..........odkaz na Fakultní nemocnici H.K.bohužel na této str.nefunguje....
Děkuji mnohokrát
Kavanová
28.05.2008 10:02 | kavanová eva
Vaše oční lékařka by Vás měla na Oční kliniku FNHK odeslat a případně Vám dát kontaktní telefon. Ten, bohužel, nemám k dispozici - lze kontakt nalézt i na webu - zkoušel jsem - odkaz funguje
Hezký den
13.06.2008 16:00 | LR

Těžká krátkozrakost

Po operaci katarakty i se špatným očním pozadím vidím dobře, ale levým okem vidím v uvedené mřížce nepravidelnosti, linky nejsou přímé.,ale zvlněné.Lékařka mi řekla, že se spíš než o makulární degeneraci jedná o důsledek mé těžké krátkozrakosti (-18 dioptrií).
22.04.2008 21:54 | Ing. Zdena Uhlířová
Krátkozrakost není jenom porucha lomivosti očních médií, ale při těžké krátkozrakosti dochází k protahování oka v předozadním průměru, případně k vyklenutí zadního pólu oka, což může být provázeno potížemi, které uvádíte. Jsou zde teba hlavně pravidelné kontroly Vaším očním lékařem, a v případě potřeby i na specializovaném pracovišti
23.04.2008 01:54 | LR
Bohužel trasu Vámi zmiňovaného autobusu nemám k dispozici. Pokud potřebujete svoje obtíže konzultovat s jiným očním lékařem, obraťte se podle místa Vašeho bydliště na některé z center uvedených na našich stránkách a objednejte se k vyšetření.
Hezký den
30.04.2008 10:47 | LR
Degenerativních onemocnění makuly je celá řada, pravděpodobně zde byla míněna věkem podmíněná degenerace makuly a to tzv. suchá forma. Zde se užívají doplňky stravy s Luteinem, ovšem pouze jako podpůrná terapie.
13.06.2008 15:54 | LR
U tzv suché formy VPMD není možná nějaká radikální terapie, užívají se doplňky stravy s Luteinem. Progrese bývá velice pomalá, je třeba nález sledovat u Vašeho očního lékaře.
13.06.2008 15:57 | LR

Vpmd dilat. vice vpravo

Dobrý den, můj děda má vpmd dilat. vice vpravo, takto to napsal jeho lékař. je nějaká šance na záchranu zraku? jakákoliv a kdekoliv Byla bych vděčná za jakoukoliv pomoc.
21.04.2008 17:35 | Ludmila Říhová
Dobrý den,
bohužel ve Vašem dotazu nejsou žádné bližší údaje. Prohlídkou našich stránek Vám, doufám, odpovíme na řadu otázek. O možnostech léčby se nejprve poraďte s Vaším očním lékařem, který Vás případně odešle na další vyšetření na specializovaná pracoviště. Na našich stránkách naleznete i kontakty na Centra pro léčbu VPMD, kde je v indikovaných případech možná i úhrada léčby ze zdravotního pojištění.
23.04.2008 01:42 | LR

VPMD-Suchá forma

Je lépe oči šetřit nebo je zatěžovat. Co soudíte o oční gymnastice? V r.1991 amoce sítnice, laserterapie (750 bodů-ošetřován Dr. Madunickým), -6,5 diopt. , 78r. Léky neberu, jen potravinové doplňky.
20.04.2008 21:22 | M. ČUTKA
Zraková námaha, je-li kompenzována odpočinkem očím neškodí. Je třeba jen dodržovat základní ergonomické požadavky, jako dostatečné osvětlení, správnou korekci (např. brýle na čtení) a pod. Uvádíte též léčbu odchlípené sítnice před mnoha lety, což může významně ovlivňovat Vaše zrakové funkce. O konkrétních potížích se poraďte s Vaším očním lékařem.
23.04.2008 01:37 | LR

Léčba VPMD injekcí..

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na možnost léčby. Mé babičce diagnostikovali vlhkou formu VPMD a jako jediné možné řešení jí nabídli injekci, kterou si musí uhradit sama a stojí cca 38 tisíc. Údajně stačí pouze jedna?
Myslíte, že není možné zvolit jinou formu léčby alespoň částečně hrazenou pojišťovnou (VZP) nebo pokud případně nabízenou injekci zaplatí, že jednorázově to bude skutečně dostačující. Aby pak nebyla nutná další a další dávka, je to bohužel velmi drahé.
Moc díky za odpověď
20.04.2008 18:40 | Martina Šnáblová
Léčba, kterou uvádíte, je s největší pravděpodobností aplikace anti-VEGF. Je jedním ze způsobů léčby vlhké formy VPMD. Bohužel se téměř vždy jedná o léčbu chronickou, vyžadující opakované podávání léku. Pro indikaci k léčbě jsou stanovená kriteria, podle vyšetření, která provádějí specializovaná oftalmologická pracoviště. Na našich stránkách naleznete i kontakty na Centra pro léčbu VPMD, kde je v indikovaných případech možná i úhrada léčby ze zdravotního pojištění.
23.04.2008 01:25 | LR

VPDM

Dobrý den,

prosím vás o následující informaci:

Moje maminka (64 let) v loňském roce postoupila operaci levého oka : diagnóza VPMD - degenerace makuly a zadního pólu - fotodynamická léčba. Operaci si plnně hradila (cca 35.000,- Kč - ). Před touto léčbou absolvovala ještě operace laserem. Pravé oko má též zasažené, ale vzhledem k nevratnému poškození a rozsahu toto oko již nelze léčit.

Protože na operovaném oku ještě přetrvává otok, doktor jí navrhuje další operaci - chtěla bych se informovat, zda by další léčba mohla být hrazena z prostředků VZP a jaká je šance na zastavení (po absolv. druhé léčby). Je v důchodu a peněžní prostředky na tuto léčbu přesahují její finanční rezervy.

Děkuju za vaši odpověď.
M. Smékalová
14.04.2008 09:14 | m. smékalová
Vážená paní,
děkuji za váš dotaz. Fotodynamická terapie (PDT) je metoda u které je nutné počítat s opakovánm léčby. Bez podrobnějšího vyšetření je obtížné vyhodnotit úspěšnost zvolené terapie. O možnosti úhrady léčby z prostředků zdravotního pojištění se informujte u svého ošetřujícího lékaře, případně se obraťte na některé ze specializovaných center pro léčbu VPMD uvedených na našich stránkách. V těchto centrech je terapie VPMD v indikovaných případech hrazena ze zdravotního pojištění.
17.04.2008 09:30 | LR

DIagnóza makulární degenerace

Dobrý den, moje maminka prodělala před několika měsíci operaci šedého zákalu. Vidění bylo po operaci výrazně lepší, nyní se ale pomalu horší. Podle vyšetření na mřížce je obraz rovný, ale přesto máme obavy z makulární degenerace. Mamince je 72 let a několik let se navíc léčí s cukrovkou (bere jenom tablety). Na vyšetření u naší paní doktorky na očním nás objednali až v září. Jak dále postupovat, aby nedocházelo zbytečně ke zhoršování stavu? Není lepší rovnou vyšetření ve speciálním centru?
Děkuji za odpověď
04.04.2008 06:55 | M. Schejbalová, Praha
Dobrý den, Vámi popisované potíže mohou mít několik příčin. Jelikož je zmiňována operace šedého zákalu, nabízí se jako nejpravděpodobnější tzv. sekundární katarakta - zakalení pouzdra původní čočky. Nelze vyloučit ani příčinu ve zmiňované cukrovce ani postižení sítnice při věkem podmíněné makulární degeneraci. Nedeformovaný obraz na Amslerově mřížce vypovídá omožném rozvoji "suché formy" onemocnění.
Z výše uvedeného vyplývá, že potíže Vaší maminky mohou mít několik různých příčin, které musí diferencovat Váš oční lékař. Ten Vás případně odešle k vyšetření na specializovaná pracoviště.
07.04.2008 07:03 | LR
© 2008 info@vpmd.cz | Odborný garant webu: MUDr. Leoš Rejmont | sitemap.xml